Czech Republic 538 21 Částkov 4
+420 777 664 636
Proč bych měl kupovat koně z českého chovu, když ze zahraničí mohu mít levnějšího?

V první řadě je třeba říct není cob jako cob.
Nenechte se zmást tím, že Vám někdo bude tvrdit, že vše strakaté je irský cob. V Irsku je mnoho a mnoho strakatých koní, kteří o irského coba ani nezavadili, ale jejich kříženci se vesele prodávají za velmi levný peníz.
Rozdíl pro znalce je primárně v exterieru a původu. Ano, většina koní z ostrovů nemá v pasech původ, ale pokud se jedná o tradiční “PROPER” coby, tak jejich chovatel původ koně 100% zná.
Takže chcete-li pravého coba, nemyslete si, že ho lze pořídit za 1000 euro, respektivě s vysokohorskou přirážkou českých handlířů za 60-70 tisíc.

Chci irského coba jen na rekreaci kv jeho povaze, nepotřebuji tedy koně s původem...

Právě proto, že chcete irského coba kvůli jeho povaze měli byste si pořídt koně s původem, kde znáte předky a máte jistotu, že mezi jeho prarodiči nejsou koně jiných plemen a nejedná se ve skutečnosti o křížence, který pouze vypadá jako irský cob

Exterier může vypadat jako irský cob, ale povahově to může být jedinec zcela odlišný

Dědí hříbata více genů po matce?

Ne. Hříbě získává polovinu genetické informace po otci a polovinu po matce.

 

Chci irského coba nad 160 cm!!!

Irský cob (COB =  těžký, nízký tažný kůň ) , irský cob je CHLADNOKREVNÍK!
Již ze samého názvu vyplývá, že irský cob není primárně jezdeckým koněm a jedná se o koně nižšího vzrůstu.
Pokud hledáte jezdeckého koně, který měří více než 160 cm, hledejte mezi jinými plemeny.
Trend posledních let je “zvětšovat” irské coby, ale málokdo si uvědomuje, že toto zvětšování sebou nese i ztrátu toho co coba dělá cobem… Koně již zdaleka nejsou tak kompaktní, nemají tak lehké chody, prostě vytrácí se tradiční cob a směřují spíše ke clydesade.. Chcete to?? Pokud ano, pořidte si toto plemeno a ne irského coba!

Jak si vybrat budoucího otce mého hříběte?

Podívejte se naprosto objektivně na svoji klisnu a napište si na papír její exterierové klady i zápory. Pokud nejste odborník, vezměte si k ruce hodnocení Vaší klisny z inspekce a podívejte se, kde získala více či méně bodů.

Nehledejte hřebce na připuštění své klisny podle jeho výšky, hledejte jí partnera, který vyváží nedostatky Vaší klisny. Pro narození hříběte, které bude exterierově lepší než jeho matka (a to by měl být vždy chovatelský cíl) není podstatné výška otce, ale to, zda hřebec umí předat svému potomstvu co nejvíce těch “dobrých” genů.
Má vaše klisna dlouhý hřbet? Hledejte jí partnera s krátkým hřbetem….

Příbuzenská plemenitba, je to špatně, že ano?

 Ne. Není. Ale příbuzenská plemenitba patří vždy do rukou člověka, který má alespoň základní znalosti z oblasti šlechtění a plemenitby. Nejlepší plemeníci na světě pocházejí z cílené příbuzenské plemenitby.

Riziko příbuzenské plemenitby nenesete vy, pokud takového koně vlastníte či od rodiče pocházejícího z příbuzenské plemenitby očekáváte potomka.
Riziko příbuzenské plemenitby nese vždy chovatel, který tuto plemenitbu praktikuje, ale toto riziko je vždy vyváženo tím, že příbuzenskou plemenitbou lze získat špičkového jedince, který bude mít nízkou variabilitu genů od svých (výborných) předků a tyto málo variabilní geny přenese na svého potomka. Takoví potomci bývají většinou vyrovnaní a podobní svému rodiči.

Poradíte nám při koupi irského coba?

Pokud budete chtít, tak ano.
Rozhodně Vám nebudu radit ku svému osobnímu prospěchu, jak to někteří dělají, ale vždy s Vámi proberu co hledáte a co byste chtěli.
Pokud si kupujete auto, berete si k jeho koupi automechanika. Pokud si kupujete koně, vezměte si k jeho koupi veterináře a člověka, který ví, jak irský cob má vypadat a vyzná se v plemenných knihách.
Je jedno, odkud má Váš kůň pas, podstatné je, zda je to opravdu irský cob a jeho věk, zdraví, exterier a povaha odpovídají tomu co hledáte.

 

Sekce

Nenašli jste odpověď?

Phone +420 777 664 636
E-mail info@beraniraj.cz
Address 538 21 Částkov 4, Czech Republic