Czech Republic 538 21 Částkov 4
+420 777 664 636

Clun Forest

Úžasný mateřský instinkt, snadné bahnění

Původní anglické plemeno ovcí, které se stále v Anglii hojně chová, hlavně pro svou nenáročnost, výbornou konverzi objemné píce a snadné bahnění. S clunem jsme se poprvé potkali v roce 2005 a učaroval nám. Do roka jsme již importovali první ovce z Nizozemí a zakládali chov clun foresta v Čechách.

Vlastníme okolo 15 matek základního stáda, ovšem tyto ovce se pohybují společně s romanovskými ovcemi, takže jehňata jsou odchovávána ve velkém stádě, ve společnosti cca 150 vrstevníků. NAši cluni tedy rozhodně nemají “zvláštní režim” a námi vyprodukovaná jehňata si svoje pozice musela tvrdě vybojovat.
Clun se velmi často využívá v mateřské pozici ke křížení s masnými terminálními plemeny pro produkci jatečných jehňat. Velmi často ale prosáváme plemenné beránky jak do malochovů tak i do velkých chovů, protože malá hlava cluna zaručuje chovatelům klidné a většinou bezproblémové bahnění.
Beránky do plemenitby nevybíráme náhodně, dbáme o velmi přísnou selekci. První, co nás zajímá je zmasilost jehňat a podle toho si i vybíráme budoucí plemeníky do stáda, dalším, nezanedbatelným faktorem je zdraví a dlouhověkost. Nejstarší bahnice clun forest se u nás obahnila ve věku 14 let a dala trojčata!!! Hledáte-li tedy nenáročné a dlouhověké plemeno se snadným bahněním, volba je jistě clun forest.

Plemenní berani, které jsme využívali ke šlechtění našeho stáda

vítěz-Elitního-nákupního-trhu-beranů-Paradise-Einstein.jpg
Paradise Einstein
šampion ENT 2017, Národní reservechampion mladý clun forest beran
web15.jpg
Paradise Edward
Šampion ENT 2016, Národní šampion clun forest mladý beran 2016
sampion-a-vicesampion-Národni-vystavy-mladý-beran.jpg
Paradise Erb + Paradise Ellias
Národní vícešampion + Národní šampion CF mladý beran 2015, šampion ENT 2015